Star Gazete

Anasayfa Yenile

Füzeleri NATO için değil Türkiye için alıyoruz

04 Ekim 2013 Cuma  02:19

Füzeleri NATO için değil Türkiye için alıyoruz

Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, füze savunma sistemi ihalesini Çin’in kazanmasının NATO’da sıkıntı yaratacağı eleştirilerine, Yunanistan’ın da Rus füzesi almasını hatırlattı ve bu cevabı verdi.

Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesini Çin’in kazanmasının tartışmaları sürerken Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, NATO ülkelerinin NATO üyesi ülkelerin ürünlerini kullanması gerektiği eleştirilerine “NATO için bir sistem almıyoruz, Türkiye’nin ihtiyacı için alıyoruz” cevabını verdi. Bayar, NATO üyesi Yunanistan’ın da Rus füzeleri aldığını hatırlatarak “NATO’nun hiçbir sistemini biz Çin ile paylaşmıyoruz. Çin bilgilerini alıp bizim kendi sistemimizle paylaşıyoruz. Bu sistem Çin’e bağlı değil. Entegrasyondan sonra artık kapalı bir sistem” dedi.

Türkiye’de üretilecek

Bayar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda düzenlediği sohbet toplantısında, uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesinde Çin ile sözleşme görüşmelerini başlatma kararı aldıklarını anımsattı. İhaleye giren Rusya’nın elendiğini, ABD ve Eurosam’ın 4 milyar doların üzerinde  teklif verdiğini kaydeden Bayar, Çin’in teklifinin 3 milyar 44 milyon dolar olduğunu belirtti. Çin’in aynı zamanda en yüksek yerli katılımı da sağlayan teklifi sunduğunu belirten Bayar, füzelerin neredeyse tamamının Türkiye’de üretileceğini kaydetti. Bayar, sistemlerin kurulacağı mobil araçların da milli olacağını, BMC’yi kullanmayı öngördüklerini söyledi.

NATO kriterleri de taşıyor

NATO’ya üye ülkelerin NATO üyesi ülkelerin ürünlerini kullanması değerlendirmelerine de değinen Bayar, Yunanistan’ın Rus sistemini kullanmasını örnek gösterdi. Bayar, alınacak sistemin NATO sistemlerinin de entegre olduğu Türkiye hava savunma ağı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Komuta Kontrol ağına yerli imkanlarla geliştirilen bir arayüzle bağlanacağını anlatırken, “NATO’nun hiçbir sistemini biz Çin ile paylaşmıyoruz. Çin bilgilerini alıp bizim arayüzümüz bağlantısıyla kendi sistemimizle paylaşıyoruz. Bu sistem kabloyla Çin’e bağlı da değil. Entegrasyondan sonra artık kapalı bir sistem” diye konuştu. “NATO için bir sistem almıyoruz, Türkiye’nin ihtiyacı için alıyoruz” diyen Bayar,  alınacak sistemin NATO kriterlerini de taşıdığını söyledi.

4 sistemde 288 füze

- Çin’in CPMIEC firmasından 4 HQ-10 sistemi alınacak.

- Sistemlerin her birinde birer radar, 3’er rampa ve rampalarda toplam 36 atış ünitesi var.

- Her bir atış ünitesinde 6’şar olmak üzere toplam 72 lançerden oluşan 4 sistem 288 FD-2000 füzesiyle yüklü olacak. Yedek füzeler de bulundurulacak.

- Sistemle uçaklarından atılacak füzelerin yanı sıra bin-bin 500 kilometre menzilli balistik füzelere karşı da tedbir alınmış olacak.

- Araç üzerine entegre sistemler, tehdit algılamasının olduğu yere rahatlıkla taşınacak. 

- Sistem deniz unsurlarına da entegre olacak. Sistem düşük radar izli tehdit unsurlarını da istenen menzilden görebilecek.

- Çin, sözleşmenin imzalanması, nihai lisansın verilmesi ve ilk ödemenin yapılmasının ardından 4 yıl içinde teslimatı tamamlayacak.